Konkurs OPUS NCN - sukces naszych pracownikówMiło nam poinformować, że wniosek badawczy: MIRaSLC - Metaboliczna i radiomiczna sygnatura wczesnego raka płuca, przygotowany w ramach konsorcjum naukowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, Politechniki Śląskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, uzyskał najwyższe oceny w ramach właśnie rozstrzygniętej 14 edycji konkursu OPUS Narodowego Centrum Nauki. Wniosek zgłoszony został w panelu NZ7 "Nauki o lekach i zdrowie publiczne", a funkcji lidera konsorcjum podjął się Instytut Onkologii w Gliwicach.
Celem projektu jest zweryfikowanie hipotezy, że w surowicy (m.in. w krążących egzosomach) można wykryć cechy metaboliczne charakterystyczne dla choroby nowotworowej (sygnatura molekularna), a ich skojarzenie z parametrami określonymi na podstawie badania obrazowego MRI i CT (sygnatura radiomiczna) może pozwolić na bardziej czułe i swoiste określenie ryzyka wczesnego raka płuca.
Pracownicy naszego zakładu odpowiedzialni będą za opracowanie algorytmów wspierających identyfikację w metabolomie surowicy krwi składników charakterystycznych dla osób z wczesnym rakiem płuca. Prowadzone też będą prace dotyczące obecności w egzosomach surowicy składników metabolomu, proteomu i miR-omu charakterystycznych dla wczesnego raka płuca. Głównym zadaniem będzie jednak opracowanie i przetestowanie algorytmów umożliwiających stworzenie radiomicznej sygnatury wczesnego raka płuca, oraz opracowanie i przetestowanie modelu umożliwiającego połączenie molekularnej i radiomicznej sygnatury wczesnego raka płuca.
Studentów i potencjalnych doktorantów zainteresowanych udziałem w tym projekcie prosimy o kontakt z prof. Joanną Polańską.

Dodano: 2018-05-17

Zespół Spectre na European Startup Days 2018!W dniach 14-16 maja 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbył się jubileuszowy X Europejski Kongres Gospodarczy, wraz ze stowarzyszoną imprezą European Startup Days w Spodku.

Europejski Kongres Gospodarczy to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. Kongres to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 9 tys. gości z Polski i z zagranicy – czołowi przedstawiciele polityki, nauki, gospodarki, biznesu a także prezesi największych korporacji i inwestorzy. W ponad stu sesjach i dyskusjach bierze co roku udział kilkuset prelegentów. Wydarzenia Kongresu relacjonuje co roku kilkuset dziennikarzy polskich i europejskich mediów oraz agencji informacyjnych.

W wydarzeniach wziął udział zespół Spectre, który uzyskał status finalisty w Start-Up Challenge. Dzięki temu miał możliwość zaprezentować swoje rozwiązanie podczas obu imprez podczas pięciominutowych prezentacji, a ponadto wymienić doświadczenia z innymi uczestnikami na zorganizowanym stoisku.

Wszystkim słuchaczom i rozmówcom serdecznie dziękujemy!
Dodatkowe informacje

Dodano: 2018-05-16

Konferencja IWBBIO 2018W dniach 25 – 27 kwietnia 2018 r. na Uniwersytecie w Grenadzie odbyła się konferencja IWBBIO 2018 (6th International Work-Conference on Bioinformatics and Biomedical Engineering). Nasz zakład reprezentowany był przez mgr inż. Joannę Tobiasz, która wygłosiła następujący referat:
Joanna Tobiasz, Najla Al-Harbi, Sara Bin Judia, Salma Majid, Ghazi Alsbeih and Joanna Polanska: Are Radiosensitive and Regular Response Cells Homogeneous in their Correlations Between Copy Number State and Surviving Fraction After Irradiation?
Tematyka konferencji objęła zagadnienia związane między innymi z zastosowaniem metod uczenia maszynowego oraz eksploracji danych w bioinformatyce, biomedycynie i inżynierii biomedycznej.

Dodano: 2018-05-10

III edycja Konkursu o Staż- Rozwój Kadr sektora kosmicznegoRuszyła III edycja konkursu o staż, wspólnego projektu ARP S. A. oraz ZPSK – „Rozwój kadr sektora kosmicznego”.

Celem konkursu jest kształcenie i rozwój młodej kadry w sektorze kosmicznym oraz wsparcie transferu wiedzy pomiędzy uczelniami a firmami sektora kosmicznego.

W tegorocznej edycji udział weźmie 15 podmiotów oraz 15 osób z całej Polski. Konkurs składa się z dwóch etapów – pierwszy z nich kierowany jest do firm i rozpoczął się 9 kwietnia.

Drugi etap dedykowany jest absolwentom z tytułem magistra, inżyniera lub magistra inżyniera, osobom z otwartym przewodem doktorskim oraz młodym naukowcom z tytułem magistra, inżyniera lub magistra inżyniera, doktora nauk technicznych, społecznych lub ekonomicznych, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Etap ten zostanie zainaugurowany 19 czerwca 2018 roku.

Nagrodami w III edycji Konkursu o Staż – Rozwój Kadr sektora kosmicznego są sześciomiesięczne staże w firmach, instytutach badawczych sektora kosmicznego w Polsce. Przyszły stażysta będzie zatrudniony na umowę zlecenie przy wynagrodzeniu od 4 do 5 tys. zł brutto.
Osoby zainteresowane udziałem w konkursie powinny wysłać swoje Curriculum Vitae (CV) na elektroniczny adres poczty Biura Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., do dnia 24 maja 2018 roku do godz. 16:00. Ze względów organizacyjnych organizatorzy proszą o wpisywanie tematu wiadomości: KONKURS O STAŻ, natomiast
w nazwie CV imię i nazwisko osoby wraz z nazwą wybranego podmiotu z dopiskiem Konkurs o Staż.

Wszystkie dostępne dokumenty konkursowe znajdują się na stronie internetowej: www.space.biz.pl
Dodatkowe informacje

Dodano: 2018-05-10

Student ZAED-u jednym ze zwycięzców EESTech Challenge Gliwice6 kwietnia, na wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki odbył się Hackathon poświęcony tematyce Big Data organizowany przez koło studenckie EESTech Challenge Gliwice. W zawodach wzięło udział 10 drużyn.
Zadanie postawione przed uczestnikami polegało na analizie wielkoskalowych danych tabelarycznych zawierających informacje dotyczące połączeń internetowych w logach serwera proxy.
Celem było wykorzystanie metod statystycznych, uczenia maszynowego do zautomatyzowanej identyfikacji logów tzw. szkodliwych połączeń.
Z przyjemnością informujemy, że drużyna w składzie: Szymon Kocot (Bioinformatyka, AEI - współpracownik ZAED), Urszula Mołdysz (Informatyka, AEiI) i Tomasz Marzec zwyciężyła i w dniach 10-14.05.2018 będzie reprezentowała Politechnikę Śląską podczas finału w Nowym Sadzie. W swoim zwycięskim projekcie drużyna wykorzystała wolno-źródłowe rozwiązania takie jak: Python, Jupyter Notebook i pandas, które są coraz popularniejsze w analizie danych.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w finałach!

Dodano: 2018-05-07

   1   2   3   4   5